MUDr. Marek Hakl, PhD: Léčba bolesti je u nás na světové úrovni

MUDr. Marek Hakl, PhD: Léčba bolesti je u nás na světové úrovni

Bolest je znamením, že v našem těle není všechno zcela v pořádku. První signál může být krátký, neurčitý, pak přibývají. Samozřejmě máme zkušenosti i s jinými podobami – bolesti chronické, z vrozených příčin a podobně. Určit původ a způsob, jak bolest eliminovat, musí lékař.

Dáme přednost odborníkům, a špičkové lékaře navštívíme tentokrát v Centru léčby bolesti Medicinecare, které vede primář MUDr. Marek HAKL, PhD.

Co je to bolest – následek nevhodného zacházení se zdravím, upozornění na nemoc, projev nemoci nebo nerovnováhy, varování?

Především musíme rozlišovat mezi akutní a chronickou bolestí. Akutní bolest je pro nás pozitivní, říkáme, že je smysluplná, protože nás upozorňuje na probíhající onemocnění nebo poškození organizmu. Plní tedy svoji signální funkci. Jinak je tomu v případě bolesti chronické, která tuto smysluplnost ztrácí, naopak sama se stává nemocí. Její setrvalá přítomnost pacienta omezuje v běžných aktivitách, brání mu chodit do práce, věnovat se koníčkům nebo rodině. Říkáme tedy, že akutní bolest je projevem (symptomem) probíhajícího onemocnění, kdežto bolest chronická je sama nemocí (syndromem). Jako Chronická neztišitelná bolest má i své místo v Mezinárodní klasifikaci bolestí.

Co je pro vás výchozí informace pro diagnózu, nebo hledání příčiny bolesti? Věk, povolání, styl života, psychika?

Základem je hledání příčiny a hlavně charakteru bolesti. Máme několik typů bolestí (nociceptivní, neuropatická, psychogenní…..) a u každé máme jinou strategii léčby. Samozřejmě zohledňujeme věk a přidružené onemocnění případně i povolání pacienta (např. profesionálnímu řidiči se snažíme vyhnout podávat silné opioidy). Platí však, že léčba je velmi individuální a co vyhovuje jednomu pacientovi, nemusí vyhovovat druhému. Zde má i velký vliv psychika pacienta.

Máte na klinice široké spektrum metod a zařízení, kterými čelíte potížím pacientů. Jaké jsou výsledky úspěšnosti, porovnáme-li třeba akupunkturu, standardní medikaci, lokální tlumení bolesti a podobně?

Léčba je vždy velmi individuální a různé jsou i reakce pacientů. Jednotlivé metody velmi často kombinujeme tak, abychom dosáhli co nejlepšího efektu. Nelze říci, která metoda je nejlepší pro všechny. Volba je vždy individuální. Máme řadu pacientů, kteří jsou spokojeni s akupunkturou, jiní raději volí analgetika nebo invazivní léčebné postupy. Někdy přichází pacienti již s konkrétní představou, co by rádi vyzkoušeli a my se jim snažíme vyhovět (pokud je to ovšem smysluplná představa).

Celý rozhovor naleznete zde...